Türk Halk inançlarında Büyü

Türk halk inançlarında büyü nasıl yapılır sizlere bilgiler vereceğiz ; İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden beri bilinen ve uygulanan bir faaliyet olan büyü, dînî ve din dışı düşüncelerle yakın veya uzak bir ilişki içerisinde olmuştur.

“Türk Halk inançlarında Büyü ve Büyü ile ilgili uygulamalar” isimli çalışımamızı yapmamız.ın amacı, Türk halkının büyü fenomeni konusundaki tutum ve tavrını, büyü alanında yaptığı çeşitli uygulamaları objektif bir şekilde ortaya koymak, böylece insanlık tarihinin en eski devirlerine kadar uzanan büyü ve sihir uygulamaların  ilmî ölçüler çerçevesinde ele almaktır.

Büyü, tabiat üstü güçlerle ilişki kurarak tabiatın ve tabiattaki varlıkların etki altına alınabilecesi inancından kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda da büyünün, ruhlar ve diğer varlıklar üzerine etki edebileceğine inanılmaktadır.

Büyücüler; ilim, fen, edebiyat, felsefe ve dinlerin kutsallarından faydalanmayı gayet iyi bilen kimselerdir. Bu şekilde, gerçek olmayan. hakikat zannettirebilecek bir biçimde insan ruhu üzerinde etkin bir rol oynayabilmişlerdir. Büyüdeki sırlar, sebebi gizli olan incelikler olması nedeniyle, herkesin merakını uyandırmış, bu sebepten dolayı da her devirde aktüalitesini korumuştur.

Ancak bu konuda ülkemizde, Türk halk inançlarında büyü ve büyü uygulamalar. ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. İnsanların kültürüne önemli oranda katkıları olan Türk halkının, büyü ve büyü amaçlı davranışlara yönelik tutumlarının bilinmesi, bilim ve bilimsel düşünceye
yönelik tavrının da bir göstergesi olacaktır.

Türk halk inançlarında büyü ve büyü ile ilgili uygulamaların gerçekçi bir analizini yapabilmek için, konu ile ilgili kavramların iyi anlaşılması gerekmektedir. Bunların ilki “büyü” kavramıdır. Sonra büyü ile ilgili diğer kavramlardır.

İlgili Başlıklar

Türk Halk inançlarında Büyü

Türk Halk inançlarında büyü, Türk toplumunun geleneksel inanç sistemlerinin bir parçasıdır. Türk halkı, binlerce yıldır doğaüstü güçlere ve büyülere olan inancıyla bilinir. Büyü, insanların doğaüstü varlıklarla etkileşim kurmalarını ve arzu ettikleri sonuçları elde etmelerini sağlar.

Türk Halk inançlarında büyü, çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. İyileştirme büyüleri, hastalıklardan kurtulma veya fiziksel iyileşme amaçlarıyla yapılmaktadır. Koruyucu büyüler, kişiyi kötü ruhlardan, talihsizliklerden veya sihirli saldırılardan korumak için gerçekleştirilir. Aşk büyüleri ise bir kişiyi etkilemek veya geri kazanmak için kullanılır.

Türk halkının büyüye olan inancı, tarih boyunca değişiklik göstermiştir. İslam’ın yayılmasıyla birlikte, İslam etkisiyle büyülerin yapılma şekli ve amacı da değişmiştir. Ancak, bazı geleneksel büyüler hala günümüzde uygulanmaktadır. Örneğin, Nazar büyüsü, kötü gözlerin etkisini engellemek için yapılan bir ritüeldir ve hala Türk toplumunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

  • Türk Halk inancında büyüler, doğaüstü güçlere olan inanç üzerine kuruludur.
  • Büyüler çeşitli amaçlarla kullanılır, bu amaçlar arasında iyileştirme, koruma ve aşk da vardır.
  • Türk toplumunda İslam etkisiyle büyü yapma şekli ve amacı değişmiştir, ancak bazı geleneksel büyüler hala uygulanmaktadır.
Bu makaleyle ilgili geri bildirim gönderin.

Bu Makale Hakkında

Medyum Dolunay
Bu makale Medyum Dolunay tarafından yazılmıştır.
Kategoriler: Büyü
Yazdır
Bu sayfaya 1619 defa erişilmiş.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

31 Evet
28 Hayır

“Türk Halk inançlarında Büyü” için 7 yorum var.

  1. Merhaba, ben 25 yaşındayım beş senedir beraber olduğum biri vardı geçenlerde benden ayrılmak istediğini söyledi neden böyle bir şey yaptı anlam veremiyordum ama hala onu çok seviyorum bana dönmesi bağlanması hatta evlilik yoluna gitmesi için dolunay hocayla çalışmalar yaptırdım gerçekten çok faydalı oldu memnun kaldığımı dile getirmek istedim.

  2. Ben son haftadir sevdigim insanla cok kavga ediyordum, ailem bu insani 4 senedir taniyor ama kabullenmiyorlardu ve sevmiyorlardı. Ananem elinden geleni yapti bizi ayirmak icin ama basaramadi. Su siralar cok kavga ettigimiz icin supheleniyordum. Cozumu varmidir bunun derken dolunay hocayı buldum nette erkek arkadasima cok deger veriyorum ve asla ayrilmak istemiyordum benimle çok uğraştılar ama yapamadılar sonunda evlendik ve buna vesile olan dolunay hocama sonsuz teşekkürler…

  3. MERHABA DOLUNAY HOCAYI GOOGLE DE BULDUM UZUN SÜRDÜ ÇOK ARAŞTIRMALAR YAPTIM SONUCA ULAŞMAK İÇİN DOĞRU ADRES DOLUNAY HOCA DEDİM İYİKİ DEMİŞİM ŞİMDİ EŞİM İKİNCİ ÇOCUĞUMUZA HAMİLE ÇOK ŞÜKÜR

  4. Evet benim evlilik vefkim 17nci günde etkisini gösterdi. şimdi kısmet şans içinde yaptrdım o 33ncu gündeyiz olumlu olcak gibi insallah ama sanırım bu kişiden kişiye değişebilir dolunay hocam 15 ila 40 gün arasında olma ihtimalinin oluğunu söylemişti zaten ocay hocanın vefk tılsımları tavsiye ediyorum cok etkilidir.

  5. Medyum dolunay hocayı google de buldum kısmetim kapalıydı elimi nereye atarsam atayım hep boşta kaldı bu zamana kadar belki onlarca medyum hocaya gittim kimse bana yardım edemedi. Dolunay hocam bebek çalışmasına başladık çok kısa sürede yapıp gönderdi sağolsun ve bana ulaştıktan sonra nasıl kullanacağımı anlattı bugün 4 ncü günüm ve yarın iş görüşmelerime gideceğim sevinçliyim 🙂

  6. “Büyü” sözcüğü, genel anlamıyla “iyi ya da kötü bir sonuç almak için tabiat öğelerini, yasalarını etkilemek ve olayların olağan düzenlerini değiştirmek için girişilen işlemlerin bütünü” nü ifade etmektedir. Bununla beraber “büyü” sözcüğünün, Türk dilinde eski çağlardan itibaren farklı anlamlarda ve farklı şekillerde kullanılmış olduğu görülmektedir. Eski Türkçe’de “bügi”, “bügü” şeklinde yazılmakta ve “din adamı” anlamına gelmekte olan büyü sözcüğü, sonraları bir dönem “akıllı” anlamını kazanan “bilge” ile anlamdaş olarak kullanılmıştır. Eski Hristiyan Türklerde “peygamber” anlamında da kullanıldığı çeşitli kaynaklarda görülmektedir. Bununla birlikte Uygur ve Göktürk anıtlarında “büyü” kelimesine rastlandığı bilinmekte ve Uygur Türkçesi’nde büyü, “hakim, tabiatüstü güç” anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir