Kız Bağlama Muskası

Yaban armudunun yaprağı, koyu yeşil olduğunda, üzerine/büyü yaptıracak -kızın adı yazıldıktan sonra ayışığma bırakılır (üç -gece). Üçüncü günün bitiminde yatsıdan önce yedi çeşmeden alınmış suya ıba-tınlır, yazıları silinir. Su, »kızın Ibaşma dökülür (azsa serpilir, çoksa kız o su ile başmı iyice ıslatır). Bin bir kez «ya Hay» denip (kızın yüzüne üflenir. Yazıları silinen armut yaprağı yedi kat muşambaya, muşamba üç kat mor yamaya sarılıp yüz bir dikiş vurularak dikilir. Her dikiş vuruşta kızın adı söylenir, göğe üflenir. Muska, bir cuma gecesi, kızın boynuna asılır, yedi gün, kız, muskayı boynunda (içerde) taşır, yedinci günün-bitiminde yastığının içine sşklar. Kırk gün içinde büyü etkisini gösterir, kızın «talihi açılırmış».

Büyüyü kız yaptırır, cinci ile kız araşma üçüncü ‘bir kişi giremez, yoksa büyü bozulurmuş.
Maçka’nın (Trabzon) Sukenan köyünden Oflu Mehmed Hoca (böyle büyü yapmakla ün sağlamıştı. Hoca, yalnız kızların değil, dulların bile «kısmetini açar», mutluluklarını sağlarmış. Hocaya çevre köylerden kızlar, dullar gelir, yağ, peynir getirir, «talihini açtırmak» için ¡büyü yaptırırdı. Günün -birinde hocayı görmeye gelen, ona büyü yaptırmak isteyen bir delikanlı evde kimseyi bulamayınca kiremit fırınının yanındaki damaltına, samanlığa gider, bir de ne görsün? Mehmed Hoca bir kadının «talihini açıyor». Olayı Örtbas etmek isteyen hoca delikanlıyı kiremit hırsızlığı ile suçlamasın mı? Mehmed Hoca yakın yıllara değin sağdı, oğlu ile dargındı, konuşmazlardı. Çevredeki söylentilere göre, hoca, bir gece gelininin de «¡talihini açmak» istemiş, bu yüzden gelini kocasının evinden kaçıp Sürmene’ye, babasına gitmiş, bir daha dönmemişti. Ona «kızılbaş hoca» da denirdi gizlice. Buna karşılık hocanın «talih açma» ününe, başarısına kimse engel olamamış, oğluyla gelininin, hocanın malın» vemek için ¡böyle yaptıklarına inanılmıştı.

Medyum Dolunaya Hemen Soru-Cevap

Error: Contact form not found.

Kız Bağlama Muskası

Kız Bağlama Muskası, Türk halk müziği enstrümanları arasında önemli bir yere sahiptir. Kız bağlama, Türk kültüründe kadınların sıklıkla çaldığı ve söylediği bir enstrümandır. Geleneksel Türk müziğinin vazgeçilmezlerinden biri olan kız bağlama, güzel sesi ve etkileyici melodileriyle dinleyicileri büyülemektedir. Özellikle Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde sıkça çalınan kız bağlama, halkın duygularını ifade etmesine ve kültürel değerlerin yaşatılmasına katkı sağlamaktadır.

Kız bağlama muskası ise, bu değerli enstrümanın daha özel ve hassas bir şekilde tutulabilmesi için kullanılan bir aksesuardır. Bağlama oyuncuları, muska sayesinde daha kontrollü bir şekilde tellere basarak daha etkileyici melodiler çıkarabilirler. Kız bağlama muskası, tellerin sürekli olarak kaymasını önler ve oyuncunun rahatça çalmasını sağlar. Ayrıca, bağlamada kullanılan tellerin ömrünü uzatmak için de muska kullanımı oldukça önemlidir.

Bu makaleyle ilgili geri bildirim gönderin.

Bu Makale Hakkında

Medyum Dolunay
Bu makale Medyum Dolunay tarafından yazılmıştır.
Kategoriler: Muska Çeşitleri
Yazdır
Bu sayfaya 1789 defa erişilmiş.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

24 Evet
23 Hayır

“Kız Bağlama Muskası” için 4 yorum var.

  1. Bursa merkezden ben ümit. Selamlar web sitesi cidden hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 20-09-2018 02:05:25

  2. MERHABA DOLUNAY HOCAYI GOOGLE DE BULDUM UZUN SÜRDÜ ÇOK ARAŞTIRMALAR YAPTIM SONUCA ULAŞMAK İÇİN DOĞRU ADRES DOLUNAY HOCA DEDİM İYİKİ DEMİŞİM ŞİMDİ EŞİM İKİNCİ ÇOCUĞUMUZA HAMİLE ÇOK ŞÜKÜR

  3. Merhaba arkadaşlar. Ben 33 yaşındayım işlerim yılladır rast gitmedi hepbkit kanaat gecindim.karımı ve cocuklarımı yeterince mutlu edemedim karım kısmetimin kapalı olduğunu bana hatırlattıktan sonra hemen çare aradım. En sonun da Dolunay hocamla tanıştım. Allah bir değil bin kere razı olsun. Şimdi şükürler olsun işim yoluna girdi.

  4. Merhablar, ben seçil istanbuldan sevgilim beni önce sözlü şekilde hakaret etti sebepsiz yere sonra aldattı ve terk etti sonunda. 3 yıldır beraberdik ve bu şekilde ben sevdiğim güvendiğim adamı tanıyamıyordum. Bir insan bu şekilde katiyen değişemezdi yolunda gitmeyen birşeyler vardı. Araştırdım ve en iyi medyum dolunay beyi gördüm. Bakım yaptı ve eski sevgilisi tarafından kara büyü yapılmış benim sevdiğime. Yani bana olan o davranışları anlam veremediğim tavırları falan kendi iradesiyle olmadığını anladım. Sonradan pişman oldum bende kötü sözler bende söyledim ama işin rengi başkaymış. Dolunay hocama sonsuz teşekkürler öyle bir çalışma yaptı ki bizi uçurumun kenarından aldı kurtardı resmen. Şimdi çok iyiyiz müteşekkirim:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir